Poczytaj, pooglądaj...

Wydawałoby się, że wybór mieszkania marzeń to nic trudnego. Przecież wyobrażamy sobie jak będzie wyglądało, analizujemy nasze potrzeby dotyczące wielkości metraża, przeglądamy gazety wnętrzarskie. A jednak jak przychodzi do wyboru mieszkania to głupiejemy. Czym więcej rozmów w biurze mieszkań dewelopera i rad w sklepach z glazurą, armaturą, meblami tym coraz bardziej zapominamy o tym czego potrzebujemy i o czym marzyliśmy na samym początku poszukiwań. Lista spraw do załatwienia jest dosyć długa. Dlatego przygotowałam kilka rad na co zwrócić uwagę.

 1. BUDŻET

Jedną z najważniejszych spraw są założenia finansowe a mianowicie oszacowanie ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na kupno mieszkania i na wykończenie go. Trzeba pamiętać, że to będą ramy budżetu (niestety nie da się dokładnie oszacować kwoty wykończenia mieszkania). Kolejnym krokiem jest dopracowanie kosztorysu wydatków. Powinny w nim się znaleźć takie punkty jak prace hydrauliczne, elektryczne, ewentualne zmiany położenia ścian i drzwi, wykończenie ścian i podłóg, sprzęty i urządzeni. Na samym końcu planujemy aranżację wnętrz czyli wybór mebli, dodatków i aranżacji.

 1. LOKALIZACJA

Równie ważną kwestią jest lokalizacja mieszkania. Musimy wziąć pod uwagę kilka kryteriów przy jej wyborze. Pamiętajmy, że to decyzje przynajmniej na kilka lat miłego mieszkania albo ciągłego narzekania na np korki. Poniżej kilka ważnych punktów podczas wyboru lokalizacji?

 1. Dostęp do komunikacji miejskiej,
 2. Odległość do centrum miasta,
 3. Centrum czy obrzeża miasta z zielenią,
 4. Bliskość szkoły, przedszkola, miejsca pracy.

kompas

 1. WIELKOŚĆ MIESZKANIA

Logiczne jest, że rodzina 4 osobowa będzie potrzebowała więcej przestrzeni niż singiel. Dlatego jest to odpowiedni moment na decyzje ile miejsca potrzebujemy. Warto pomyśleć jak dużo potrzebujemy miejsca do przechowywania, czy kuchnia jest sercem mieszkania, jaki tryb życia prowadzimy- czy jesteśmy domatorami  czy też tylko wracamy wieczorem tylko na nocleg. Te kwestie i wiele innych zwraca uwagę architekt przy projektowaniu układu funkcjonalnego. Sygnalizuje je w tym punkcie, aby zwrócić na nie uwagę, ponieważ mają one wpływ na metraż mieszkania. Także warto rozważyć czy chcemy mieszkać na najwyższym piętrze bloku z wielkim tarasem (najczęściej są to najdroższe mieszkania) czy też chcemy mieć kawałek swojego ogródka w środku miasta.

 1. RYNEK PIERWOTNY CZY RYNEK WTÓRNY

Przyszedł czas na decyzję czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego (od dewelopera) czy mieszkanie z rynku wtórnego. Szczególnie w dużych miastach mieszkania od dewelopera są wyprzedane na etapie "dziury w ziemi". Ma to swoje minusy jak i plusy. Rynek pierwotny daje gwarancje nowego budownictwa, nowych przyłączy, jakość wykonania, nowoczesne budownictwo. Dostajemy mieszkanie w stanie surowym i możemy zaczynać remont. Deweloper daje również możliwość kilku zmian w układzie mieszkania na etapie zmian lokatorskich- oczywiście są one dodatkowo płatne (o tym czym one są dokładnie opiszę w osobnym wpisie). Deweloperzy coraz bardziej chcą posiadać kompleksowe usługi
i proponują pakiety wykończenia mieszkania. Mieszkania z rynku wtórnego wymagają w większości przypadków generalnego remontu. Niewątpliwym atutem takiego mieszkania jest jego niższa cena i często lokalizacja w centrum miasta. Możemy trafić na mieszkanie w kamienicy o wysokości  3m pomieszczeń. Niewątpliwie są to mieszkania w duszą.

zolte dzrwi

 1. JAK ROZPLANOWAĆ I ZMIEŚCIĆ WSZYSTKO W WYBRANYM MIESZKANIU

Po przebrnięciu przez najważniejsze a zarazem najtrudniejsze kwestie, przyszedł czas na przyjemniejsze wybory i rozterki. Po kupnie mieszkania musimy rozplanować układ funkcjonalny mieszkania. Często jest tak, że małe zmiany przesunięcia ścian czy też otworów drzwiowych zmieniają całe wnętrze i na przykład dają nam miejsce do zrobienia szaf wnękowych. Konsultacja z architektem pomoże w rozplanowaniu tak mieszkania aby wszystko pomieścić. Ergonomia jest najważniejsza, daje ona funkcjonalność mieszkania a dzięki temu na przykład korzystanie z kuchni będzie przyjemnością a nie ciągłym przeciskaniem się pomiędzy zlewozmywakiem a płytą indukcyjną. Myślenie o zmianach w mieszkaniu zaczynamy od zmian tzw brudnych czyli zmiany otworów drzwiowych, przesunięcia ścian, zmiany elektryki czy przyłączy wod-kan. Później zajmujemy się wyborem mebli, materiałów, tkanin. Przydatne jest wykorzystanie wiedzy specjalisty gdyż on patrzy na mieszkanie całościowo, jest jeden krok do przodu przy planowaniu przestrzeni.

biale drzwi

 1. WYBÓR MEBLI, DODATKÓW Z MAGAZYNU WNĘTRZARSKIEGO

Wybór mebli metodą "kopiuj, wklej" nie jest dobrym pomysłem. To co podoba nam się na zdjęciu nie zawsze będzie pasowało do nas, do naszego trybu życia, do naszej przestrzeni np sypialni. Pamiętajmy, że są to wybrane ujęcia. Często dane ujęcie salonu, który nam się podoba jest 2 razy większy w rzeczywistości niż nasz salon. Wtedy w naszym mieszkaniu nie będzie to dobrze wyglądało i przede wszystkim może się nie zmieścić. Architekt jest po to aby z zebranych inspiracji (z gazet, internetu), przeprowadzonej analizie potrzeb i gustu zaprojektować tak mieszkanie aby było funkcjonalne i jak z magazynu wnętrzarskiego.

 1. WYBÓR WYKONAWCÓW

Wybranie ekipy remontowej, stolarza jest dosyć kluczowym i ważnym momentem. Bowiem od ich pracy zależy wykonanie mieszkania i końcowy efekt. Najlepszy projekt może wyglądać koszmarnie przez złe położenie glazury czy też złe wykonanie mebli przez stolarza. Jedną z opcji jest szukanie wykonawców na własną rękę. Interesującą opcją jest wybranie usługi "pod klucz" w biurze projektowym. Taka usługa daje nam gwarancję sprawdzonej ekipy remontowej z koordynacją prac remontowych i zmówieniem wszystkich materiałów na czas.

 kartony

7. ZAKUPY, DODATKI.... LOGISTYKA

Przy wyborze usługi "pod klucz" logistyka zamówień w odpowiednim momencie nie należy do Was. Tym zajmuję się architekt czy też koordynator prac. Gorzej jest w przypadku gdy sami zajmujecie się remontem. W takim wypadku najlepiej uzgodnić z ekipą remontową harmonogram prac. Da Wam to możliwość skoordynowania zamówień płytek, farb, mebli, oświetlenia itp. Na koniec zostawiamy kupienie dodatków i akcesoriów do mieszkania. Bywa i tak, że po kilku latach dopiero je kupujemy bo zostawiliśmy na potem... Osobiście jestem zwolennikiem kupna dodatków od razu. Warto wygospodarować w budżecie chociaż niewielką kwotę na kilka dodatków... one dają poczucie wykończonego mieszkania od A do Z.

klucze

Kiedy przebrneliśmy przez wszystkie batalie związane z kupnem mieszkania, możemy nim się w końcu cieszyć O ile mamy na to siłę... No właśnie! Możemy pilnować dokładnie wykończenia mieszkania na każdym etapie prac i być potwornie tym zmęczeni. Nie oszukujmy się, jest to ciężka i wymagająca czynność. Albo możemy uzgodnić projekt  z architektem, wybrać usługę " pod klucz" z opcją Inwestora zastępczego i jechać na urlop. Po powrocie wrócić na gotowe i cieszyć się swoim nowym mieszkaniem. Coraz częściej taka usługa jest wybierana. Wybór należy do Was.